ניסים קלו - יועץ למידה מתוקשבת | יועץ ניהול ידע | יועץ פיתוח הדרכה

פיתוח למידה מתוקשבת בחיל החימוש

בשנים 2000-2008  עסקתי  רבות הובלתי תהליך של פיתוח תכנים ללמידה מתוקשבת לבעלי מקצוע טכנולוגיים. הפיתוח היה למטרת רענון ולימוד והקניית מיומנויות , הפיתוח התבסס על העיקרון שהלמידה מתבצעת במקום העבודה באמצעות רשת האינטרנט. כאשר ניגשים לפרוייקט פיתוח למידה מתוקשבת , אלו הם שלבי הפרוייקט אותם פיתחתי וניהלתי :

שלב ראשון -במסגרת פרוייקט  יחודי זה נכתבה תפיסת למידה מתוקשבת. עיקרה של התפיסה היה השינוי התרבותי והתהליכי של למידת בעלי מקצוע בכירים במקום עבודתם. היקף הפרוייקט הינו מהגדולים בשוק וכלל פיתוח למידה מתוקשבת ל - 60 מקצועות.

שלב שני - ביצוע תהליך של מיפוי מהו המידע ההדרכתי הנדרש לכל מקצוע,הכשרת מומחה תוכן לכל מקצוע, קביעת מתדולוגייה לפיתוח תכנים, פיתוח תכנים ללמידה עצמית, הקמת קהילות ידע ולמידה. תהליך הפיתוח ארך מעל שלוש שנים ובמהלכו פותחו מעל אלף שיעורים ותכנים ללמידהעצמית.

שלב שלישי -תהליכים, בשלב זה הוגדרו למול המפקדה הממונה תהליכים על מנת לקבע את הלמידה במקום העבודה ולהפוך את הלמידה לערך (לא ברור לחלוטין שמכונאי במוסך מפסיק את עבודתו וניגש ללמוד על המחשב). הוגדרו תהליכים לעידוד הלמידה וכן מדדי למידה הנצפים מכל לומד.

שלב רביעי -הטמעה, זהו השלב הכי חשוב בו צריך להתחיל לבצע ולהוביל את השינוי בתפיסה שבו למידה היא ערך ולא חולשה , ללמד איך מחפשים מידע ומוצאים אותו וכיצד ללמוד באמצעות למידה מתוקשבת. אוכלוסיית הייעד הינה אוכלוסיה שסביבתה הטבעית היא אינה סביבה מתוקשבת (משרד) אלה מוסך או שדה.

שלב חמישי - ביצוע כנסים והדרכות במקום העבודה לאלפי בעלי מקצוע ולשכנעם מהי התועלת שיפיקו מלמידה עצמית במקום העבודה וכיצד הם יהפכו מקצועיים יותר באמצעות למידה  מהרשת וומקריאת השטלות והתשובות בפורומים המקצועיים. למקצועיים יותר. שלב זה הסתיים בהצלחה רבה ואכן בשנה האחרונה הפרוייקט נוחל הצלחה רבה ומעידים על כך שני פרמטריםחשובים :
     א. כמות כניסות גבוהה לכל קהילתידע ולמידה (מעל אלף כניסות בחודש).
     ב. שיפור במקצועיות בעלי המקצוע ושיפור בציוני מבחני כשירות.
     ג. סקרים המצביעים על שיפור בשביעות הרצון של הטכנאים מהרענון והידע שהוקנה להם.


חלקי בליווי הפרויקט: הובלה של הפרויקט, כתיבת מתודולוגיה, תוכנית הטמעה, אישור בהנהלת הצבא, קבלת תקציבים, הכשרת סגל המפתחים, ניהול תהליך פיתוח של מאות מצגות ותקצירים, והסבתם ללמידה מתוקשבת. הטמעת הפרויקט.

השאירו פרטים ונחזור אליכם!